Kupno mieszkania w dzisiejszych czasach to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Własne lokum daje poczucie bezpieczeństwa i zdecydowanie pomaga w życiu. Wsparciem w osiągnięciu tego celu może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak także i tu banki stawiają przed nami konkretne wymagania, które należy spełnić, aby móc otrzymać pieniądze. Jakie to warunki? Sprawdźmy.
Podstawowe wymagania
Kluczowymi kryteriami są oczywiście, niezależnie od tego, w którym banku składamy wniosek, nasza zdolność kredytowa oraz sytuacja finansowa, czyli wysokość dochodów i charakter zatrudnienia. Jak podpowiada logika, największe szanse mają osoby pracujące na umowę o pracę i osiągające dochody powyżej przeciętnej. Preferowany wiek kredytobiorcy to mniej więcej do 35 lat. Wiąże się to z tym, że polityka większości banków zakłada, że spłacając ostatnią ratę, powinniśmy mieć nie więcej niż 70-75 lat.
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się też z koniecznością wpłaty wkładu własnego w wysokości przynajmniej 20%. Warto pamiętać także o tym, że nasza wiarygodność kredytowa wpływa także na wysokość marży. Banki minimalizują w ten sposób ryzyko związane z pożyczaniem środków. Warto w związku z tym starać się o kredyt w sytuacji, gdy nasza zdolność kredytowa jest dobra i nie mamy żadnych zaległości. Jeśli posiadamy aktualnie jakieś zobowiązania, warto je wcześniej uregulować i zwiększyć swoją szansę.
Kredyt hipoteczny – krok po kroku
Żeby cały proces przebiegł bez zakłóceń, warto się odpowiednio przygotować i działać zgodnie z planem. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest oszacowanie wysokości raty, a co za tym idzie kwoty, na jaką możemy sobie pozwolić. To z kolei przekłada się na rodzaj nieruchomości dostępnych na rynku. Zgodnie z radą Komisji Nadzoru Finansowego, nasze zobowiązania kredytowe nie powinny przekraczać 42% dochodów netto, jakie uzyskujemy. To oczywiście jedynie punkt wyjściowy i warto być jeszcze bardziej ostrożnym. Dużo zależy też od naszej indywidualnej sytuacji oraz możliwości.
Zanim zaczniemy starać się o kredyt, warto się odpowiednio przygotować i odłożyć nieco gotówki. Specjaliści radzą, by była to kwota stanowiąca około 5-6-krotność naszych miesięcznych wydatków. Wzięcie na siebie długoterminowego zobowiązania hipotecznego to duże wyzwanie. Warto w związku z tym zabezpieczyć się jak najlepiej i zminimalizować ryzyko.
Istotną kwestią jest też wkład własny. Warto pochylić się nad nim dłużej, ponieważ ma zasadnicze znaczenie dla kosztów naszego kredytu. Im wyższy wkład, tym więcej zaoszczędzimy na kosztach.
Kiedy bank odmówi nam kredytu?
Banki odrzucą wniosek o kredyt hipoteczny w sytuacji, gdy nasza zdolność kredytowa nie spełnia wymagań. Może tak się stać, gdy posiadamy za niski dochód lub jeśli mieliśmy wcześniej problemy ze spłatą jakiegoś zobowiązania. Bank analizuje naszą sytuację i może nie zdecydować się na zawarcie umowy, jeśli uzna, że nasza sytuacja finansowa nie jest stabilna.