Jakie programy mieszkaniowe szykuje polski rząd w 2023 roku? Przyjrzyjmy się bliżej planom z tym związanym. Sprawdźmy, jakie są warunki udziału oraz możliwości takich akcji jak Pierwsze mieszkanie czy Mieszkanie bez wkładu własnego. Czy tegoroczne programy mają realną szansę rozkręcić nasz rynek nieruchomości? Zobaczymy. Pewne jest, że pomogą wielu osobom w zakupie ich pierwszego lokalu.

Program Pierwsze Mieszkanie ma zaowocować ożywieniem na polskim rynku mieszkaniowym. Jego start planowany jest na drugą połowę roku, a konkretnie na początek lipca 2023. Jakie warunki należy spełniać, aby móc ubiegać się o udział? Przede wszystkim beneficjenci muszą mieć mniej niż 45 lat. O czym jeszcze należy pamiętać? Chęć udziału mogą zgłosić wyłącznie osoby, które nie posiadały dotychczas żadnego domu ani mieszkania. Jeśli ubiegamy się o to jako małżeństwo, warunek musi spełniać jeden z małżonków.

Pierwszy filar projektu polega na dofinansowaniu do kredytu hipotecznego. Jest to zatem znaczne ułatwienie dla osób usiłujących zdobyć swoje pierwsze mieszkanie. Rząd proponuje dopłaty do kredytu na przestrzeni maksymalnie 10 lat. Jeśli chodzi o konkrety, będzie dopłacana różnica pomiędzy stałą stopą, która będzie ustalana na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach, a oprocentowaniem kredytu ze stopą 2%. Wartość będzie wyliczana w dniu ustalenia wysokości oprocentowania, w dniu udzielenia kredytu, a także po 5 latach.

Jeśli chodzi o pozostałe warunki, maksymalna kwota, jaką można uzyskać w ramach kredytu hipotecznego, to 500 tys. zł. W przypadku małżeństw oraz rodziców z co najmniej jednym dzieckiem jej wysokość jest nieco wyższa, wynosi 600 tys. zł. Można w ten sposób nabyć zarówno lokale na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Nie ma też żadnych limitów związanych ze standardem mieszkania i położeniem, nie obowiązują również żadne ograniczenia co do ceny za 1 m2.

Drugim filarem pomocy jest wsparcie dla tych, którzy odkładają pieniądze na zakup lokalu w przyszłości. Polega to na prowadzeniu konta oszczędnościowego w banku komercyjnym. Jeśli będziemy regularnie wpłacać na rachunek kwoty w przedziale od 500 do 2000 zł miesięcznie, możemy liczyć na bonus od państwa. Jest to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej wypłacanej z budżetu państwa. Oszczędzać w ten sposób możemy przez okres od 3 do 10 lat. W ciągu każdego roku możemy skorzystać z jednego miesiąca wakacji od wpłaty. Środki zgromadzone w ten sposób można będzie wykorzystać na kupno mieszkania, domu albo jako wkład w inwestycję, na przykład w postaci udziałów w spółdzielni mieszkaniowej.

Aby móc przystąpić do tego programu także należy spełniać podobne wymagania. O wsparcie nie mogą starać się osoby mające już mieszkanie lub takie, które były właścicielami nieruchomości w przeszłości. Wyjątek stanowią osoby, które mieszkają z dziećmi w niewielkim lokalu (dla dwójki dzieci limit to 50 m2, trójki – 74 m2, 90 m2 przy czwórce i bez limitu przy piątce i większej liczbie dzieci).

Napisz komentarz