W zaciszu sypialni, leżąc w łóżku, przy pomocy smartfona i kilku kliknięć w specjalnej aplikacji możemy wyregulować temperaturę w pomieszczeniu, dostosować oświetlenie oraz włączyć lub wyłączyć dowolne urządzenie. Pod naszą nieobecność, ta sama aplikacja poinformuje nas o niepokojących ruchach w naszym mieszkaniu, otwartym oknie czy obecności dymu lub gazu. Nie, to nie jest futurystyczna wizja. To dostępne już obecnie rozwiązania oferowane przez inteligentny dom.

Na czym polega inteligentny dom?

Smart Home, czyli „inteligentny dom” to wszystkie intuicyjne i zautomatyzowane technologiczne rozwiązania, które występują w domach i są użyteczne w codziennym życiu, które to, z założenia mają nam je ułatwiać. Mają one pomóc lub wyręczyć nas w nudnych, rutynowych domowych obowiązkach. Poza wygodą inteligentne domy mają zapewniać lepsze bezpieczeństwo, a przy okazji obniżyć koszty eksploatacji i pomóc nam zaoszczędzić.

Działanie inteligentnego domu opiera się na współpracujących ze sobą, inteligentnych systemach elektrycznych. Komunikacja z poszczególnymi urządzeniami odbywa się bezprzewodowo, przy użyciu smartfona i odpowiednich aplikacji, za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth. Coraz bardziej zmienia się postrzeganie systemu, nie jako zbędnego luksusu, ale właśnie jako narzędzia do racjonalnego korzystania ze wszystkich mediów, mającego realny wpływ na środowisko naturalne, nasze bezpieczeństwo i domowy budżet.

Od czego zacząć?

Smart home w swojej ofercie posiada niekiedy bardzo złożone systemy, sterujące kluczowymi dla domu elementami, jak na przykład, sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, oknami, roletami, bramą czy też drzwiami. Taki plan pełnej automatyki domu warto wdrożyć jeszcze na etapie planowania budowy. Wówczas można zaplanować rodzaj i rozmieszczenie sprzętu gwarantujące pełną optymalizację działania systemu, ale też estetycznie zamaskować ewentualne okablowanie.

Na swoją początkową przygodę z inteligentnym domem niekoniecznie jednak trzeba wydawać duże kwoty i planować kosztowne remonty. Częścią systemu smart home są także drobne gadżety monitorujące aktywności, światło czy ogrzewanie. Jednym z najprostszych i jednocześnie najtańszych elementów inteligentnego domu jest inteligentne gniazdko, tzw. smart plug. Podłączenie go do kontaktu sprawia, że każde wpięte urządzenie staje się inteligentne, gdyż umożliwia to jego sterowanie za pomocą aplikacji. Wiele nakładek daje dodatkową możliwość pomiaru poboru prądu, co daje opcję monitorowania zużycia.

Inną podstawową inwestycją jest system inteligentnego oświetlenia. Funkcja konfiguracji natężenia światła sprawdza się szczególnie wieczorami, kiedy ostre, jasne światło jest już często zbędne. Zintegrowanie tego systemu pozwoli zarządzać nim przez aplikacje. Jeżeli dołączymy czujniki, wówczas światło może odpalać się automatycznie po naszym powrocie do domu. Inteligentny termostat z kolei pozwoli zaprogramować harmonogram ogrzewania domu. Poza oczywistą wygodą, celem tego typu urządzeń jest przede wszystkim kontrola wysokości rachunków.

Napisz komentarz