Rynek Nieruchomości

Wynajem mieszkań w Polsce to podatkowe Eldorado

Umowę najmu mieszkania w Polsce można zawrzeć nawet ustnie. Dlatego tak prężnie rozwija się szara strefa, do której należą osoby, które powinny opodatkować przychody z najmu, ale tego nie robią. Sporo potencjalnych pieniędzy ucieka więc z państwowego budżetu. W interesie posłów nie jest jednak, aby to zmienić, bo wielu z nich również inwestuje w nieruchomości i zmiany podatkowe byłyby dla nich niekorzystne.

Na rynku jest nadpodaż drogich mieszkań

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost liczby drogich mieszkań na polskim rynku nieruchomości, ale popyt na nie maleje. Z danych GUS-u wynika, że owszem, rośnie liczba wydanych pozwoleń na budowę, ale jednocześnie coraz mniej mieszkań oddaje się do użytku. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to spadek zainteresowania kupnem mieszkań, szczególnie w obliczu wysokich cen i wysokich stóp procentowych, które ograniczają dostępność kredytów. Wydaje się, że rynek stanął na progu zmiany i być może ceny nieruchomości niebawem się ustabilizują.

Nowy podatek mógłby zwiększyć podaż gruntów pod budowę?

Jak podaje portal bankier.pl, z przeprowadzonej ostatnio przez NBP ankiety wynika, że kurczą się zasoby działek budowlanych na sprzedaż, przez co deweloperzy mają coraz większe trudności z kupnem gruntów pod inwestycje. Czy w związku z tą sytuacją powróci temat wyższego podatku od niezabudowanych gruntów budowlanych? Czy podatek ten spowoduje większy ruch na rynku nieruchomości?

W styczniu znowu rekord w kredytach. Opóźniony efekt BK2%?

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w styczniu łączna kwota w ujęciu miesięcznym, na którą banki udzieliły kredytów hipotecznych, była najwyższa w historii. Odpowiada za to oczywiście Bezpieczny kredyt 2 proc. Pomimo tego, że wnioski można było składać tylko do końca grudnia, to czas procesowania hipotek to zazwyczaj jeden – dwa miesiące. Stąd styczniowy rekord.

Mieszkania w “wielkiej płycie” nadal są bardzo chodliwym towarem

Mimo że budownictwo z czasów PRL-u, znane jako “wielka płyta”, wydaje się reliktem przeszłości, to jednak nadal przyciąga uwagę na polskim rynku nieruchomości. Szczególnie w stolicy – aż 21% mieszkań na sprzedaż w Warszawie pochodzi z tej epoki, a więc te betonowe konstrukcje nadal są w grze. Choć stanowią znaczącą część zasobów mieszkaniowych, na rynku wtórnym trudno jest znaleźć oferty sprzedaży tych lokali — są one rzadkością, ponieważ stanowią jedynie 7% ogłoszeń.

Wycena deweloperów na warszawskiej giełdzie spada – czy to zły sygnał?

Giełda papierów wartościowych jest jednym ze wskaźników kondycji gospodarki. Przyglądając się wycenie obecnych na niej spółek, można dowiedzieć się o nastrojach w różnych branżach. Obecnie coś ciekawego dzieje się z indeksem WIG-Nieruchomości – spada. I to mimo, że reszta polskiej giełdy radzi sobie świetnie, bo można mówić nawet o powyborczej euforii. Co jest przyczyną słabej wyceny deweloperów? Czy to efekt bieżącej sytuacji, czy może raczej obaw przed najbliższą przyszłością?

Dlaczego młodzi Polacy mieszkają z rodzicami?

“Gniazdownictwo” to termin, który w ostatnich latach przestał być określeniem niszowym i jego znaczenie rozumie coraz więcej osób. Pierwotnie kojarzony był głównie z Włochami i tamtejszymi bamboccione, czyli dorosłymi osobami, które mimo finansowej samodzielności – nadal mieszkają z rodzicami. Tam często tłumaczone to było kulturową specyfiką. Jednak w ostatnich latach sporo się zmieniło i, jak pokazują kolejne statystyki, Polska ma coraz większą grupę własnych bambocionne, czyli właśnie gniazdowników. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego młodzi, samodzielni finansowo Polacy nadal mieszkają z rodzicami.