Mieszkania

Rynek mieszkaniowy – działania rządu mogą zaszkodzić

Zgodnie z zapowiedziami – w lipcu weszły w życie przepisy pozwalające bankom udzielać kredyty hipoteczne z rządową dopłatą (program “Bezpieczny Kredyt 2%”). Coraz więcej banków włącza taką pożyczkę do swojej oferty, a, według statystyk, zainteresowanie nimi jest ogromne. Co prawda liczone jest ono liczbą wniosków, a nie udzielonych kredytów, jednak widać ogromne ożywienie na rynku hipotek po trwającej ponad rok stagnacji. Czy to jednak oznacza, że rząd osiągnął swój cel i pomógł Polakom marzącym o swoim własnym mieszkaniu? Niekoniecznie. Pojawia się coraz więcej głosów krytycznych wobec takich działań.

Połowa 2023 – czy warto czekać z zakupem mieszkania?

Rynek nieruchomości jest dynamiczny i nieustannie podlega zmianom – okresy stabilizacji są bardzo rzadkie oraz trwają krótko. Decyzja o zakupie mieszkania zależy od wielu czynników, takich jak sytuacja na rynku, stopy procentowe, dostępność kredytów hipotecznych, a także indywidualna sytuacja finansowa kupującego oraz potrzeby. W tym artykule przyjrzymy się czynnikom zewnętrznym, czyli sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytowym, w kontekście odpowiedzi na pytanie, czy warto obecnie czekać z zakupem własnego M?

home staging kuchnia

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Jeżeli zamierzasz sprzedać mieszkanie, pamiętaj, że nawet najładniejszy, najbardziej funkcjonalny i położony w najbardziej atrakcyjnej okolicy lokal trzeba przed sprzedażą przygotować. Oczywiście – możesz tego nie zrobić, ale odbije się to na czasie poszukiwania klienta oraz finalnej cenie, jaką uda ci się uzyskać. Realnie więc tracisz na takim zaniedbaniu. Aby ci pomóc, stworzyliśmy krótki poradnik przygotowywania mieszkania do sprzedaży.

mieszkanie pod wynajem

Jak zaprojektować i urządzić nieruchomość pod wynajem

Wynajem może być dobrym źródłem dochodu – dodatkowego lub, przy dużej liczbie nieruchomości, nawet podstawowego. Jednak wśród bajki należy włożyć stwierdzenie, że jest to dochód pasywny. Wynajmowanie lokali mieszkalnych wymaga ich przygotowania oraz obsługi. Pierwszym etapem jest odpowiednie zaprojektowanie i urządzenie nieruchomości przeznaczonej pod wynajem. Od tego, czy zostanie to wykonane prawidłowo, zależy sporo, bo i dochodowość przedsięwzięcia, i ilość czasu, którą będziemy musieli poświęcać na jego obsługę.

doradca kredytowy udziela kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt?

Kupno mieszkania w dzisiejszych czasach to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Własne lokum daje poczucie bezpieczeństwa i zdecydowanie pomaga w życiu. Wsparciem w osiągnięciu tego celu może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak także i tu banki stawiają przed nami konkretne wymagania, które należy spełnić, aby móc otrzymać pieniądze. Jakie to warunki? Sprawdźmy.

prywatne akademiki

Prywatne akademiki. Jakie są perspektywy dla rynku prywatnych domów studenckich?

W ciągu ostatnich kilku lat rynek prywatnych domów studenckich znacznie się rozwinął. Zwiększająca się liczba studentów i dość zawyżone wymagania co do warunków mieszkalnych stawiane przez lokatorów, skłaniają firmy deweloperskie do inwestowania w ten sektor. W dobie pandemii wiele się zmieniło na rynku nieruchomości. Nie inaczej jest z ich prywatnymi odpowiednikami. Sprawdźmy, jak ich sytuacja wygląda obecnie, a co może zmienić się w najbliższym czasie.

oszczędności na dom lub mieszkanie

Programy Mieszkaniowe 2023 – czy ożywią polski rynek nieruchomości?

Jakie programy mieszkaniowe szykuje polski rząd w 2023 roku? Przyjrzyjmy się bliżej planom z tym związanym. Sprawdźmy, jakie są warunki udziału oraz możliwości takich akcji jak Pierwsze mieszkanie czy Mieszkanie bez wkładu własnego. Czy tegoroczne programy mają realną szansę rozkręcić nasz rynek nieruchomości? Zobaczymy. Pewne jest, że pomogą wielu osobom w zakupie ich pierwszego lokalu.

inteligentny dom

Czym jest dom inteligenty (smart home)

W zaciszu sypialni, leżąc w łóżku, przy pomocy smartfona i kilku kliknięć w specjalnej aplikacji możemy wyregulować temperaturę w pomieszczeniu, dostosować oświetlenie oraz włączyć lub wyłączyć dowolne urządzenie. Pod naszą nieobecność, ta sama aplikacja poinformuje nas o niepokojących ruchach w naszym mieszkaniu, otwartym oknie czy obecności dymu lub gazu. Nie, to nie jest futurystyczna wizja. To dostępne już obecnie rozwiązania oferowane przez inteligentny dom.

ochrona wynajmowanego mieszkania

Jak uchronić się przed kłopotliwym najemcą?

Wynajmując mieszkanie, musimy zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą, który swoim zachowaniem lub zaleganiem z opłatami może przysporzyć nam problemów. Mimo że prawo chroni lokatorów, to jednak właściciel mieszkania ma możliwości zabezpieczenia się przed osobami, które nie będą chciały płacić czynszu, zdewastują lokal lub będą zakłócać spokój sąsiadów. Warto poznać zgodne z prawem metody i stosować je w przypadku każdej umowy najmu.