Obecnie podatek za garaż podziemny może osiągnąć stawkę nawet 6-czy 10- krotnie wyższą od podatku za mieszkanie. W końcu rząd postanawia bliżej przyjrzeć się tej podatkowej patologii. Zgodnie z zapowiedziami, nowelizacja zasad jest już w drodze.
Według portalu rynekpierwotny.pl nowe mieszkania w największych miastach w Polsce zdrożały w 2023 roku od 8 do nawet 23%. Od lat nie mieliśmy w Polsce do czynienia z tak szybkim wzrostem cen jak w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Czy jednak rosnąca podaż może uspokoić sytuację?
Mimo że budownictwo z czasów PRL-u, znane jako “wielka płyta”, wydaje się reliktem przeszłości, to jednak nadal przyciąga uwagę na polskim rynku nieruchomości. Szczególnie w stolicy – aż 21% mieszkań na sprzedaż w Warszawie pochodzi z tej epoki, a więc te betonowe konstrukcje nadal są w grze. Choć stanowią znaczącą część zasobów mieszkaniowych, na rynku wtórnym trudno jest znaleźć oferty sprzedaży tych lokali — są one rzadkością, ponieważ stanowią jedynie 7% ogłoszeń.
Zgodnie z zapowiedziami – w lipcu weszły w życie przepisy pozwalające bankom udzielać kredyty hipoteczne z rządową dopłatą (program “Bezpieczny Kredyt 2%”). Coraz więcej banków włącza taką pożyczkę do swojej oferty, a, według statystyk, zainteresowanie nimi jest ogromne. Co prawda liczone jest ono liczbą wniosków, a nie udzielonych kredytów, jednak widać ogromne ożywienie na rynku hipotek po trwającej ponad rok stagnacji. Czy to jednak oznacza, że rząd osiągnął swój cel i pomógł Polakom marzącym o swoim własnym mieszkaniu? Niekoniecznie. Pojawia się coraz więcej głosów krytycznych wobec takich działań.
Rynek nieruchomości jest dynamiczny i nieustannie podlega zmianom – okresy stabilizacji są bardzo rzadkie oraz trwają krótko. Decyzja o zakupie mieszkania zależy od wielu czynników, takich jak sytuacja na rynku, stopy procentowe, dostępność kredytów hipotecznych, a także indywidualna sytuacja finansowa kupującego oraz potrzeby. W tym artykule przyjrzymy się czynnikom zewnętrznym, czyli sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytowym, w kontekście odpowiedzi na pytanie, czy warto obecnie czekać z zakupem własnego M?
Jeżeli zamierzasz sprzedać mieszkanie, pamiętaj, że nawet najładniejszy, najbardziej funkcjonalny i położony w najbardziej atrakcyjnej okolicy lokal trzeba przed sprzedażą przygotować. Oczywiście – możesz tego nie zrobić, ale odbije się to na czasie poszukiwania klienta oraz finalnej cenie, jaką uda ci się uzyskać. Realnie więc tracisz na takim zaniedbaniu. Aby ci pomóc, stworzyliśmy krótki poradnik przygotowywania mieszkania do sprzedaży.
Wynajem może być dobrym źródłem dochodu – dodatkowego lub, przy dużej liczbie nieruchomości, nawet podstawowego. Jednak wśród bajki należy włożyć stwierdzenie, że jest to dochód pasywny. Wynajmowanie lokali mieszkalnych wymaga ich przygotowania oraz obsługi. Pierwszym etapem jest odpowiednie zaprojektowanie i urządzenie nieruchomości przeznaczonej pod wynajem. Od tego, czy zostanie to wykonane prawidłowo, zależy sporo, bo i dochodowość przedsięwzięcia, i ilość czasu, którą będziemy musieli poświęcać na jego obsługę.
Kupno mieszkania w dzisiejszych czasach to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Własne lokum daje poczucie bezpieczeństwa i zdecydowanie pomaga w życiu. Wsparciem w osiągnięciu tego celu może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak także i tu banki stawiają przed nami konkretne wymagania, które należy spełnić, aby móc otrzymać pieniądze. Jakie to warunki? Sprawdźmy.
W ciągu ostatnich kilku lat rynek prywatnych domów studenckich znacznie się rozwinął. Zwiększająca się liczba studentów i dość zawyżone wymagania co do warunków mieszkalnych stawiane przez lokatorów, skłaniają firmy deweloperskie do inwestowania w ten sektor. W dobie pandemii wiele się zmieniło na rynku nieruchomości. Nie inaczej jest z ich prywatnymi odpowiednikami. Sprawdźmy, jak ich sytuacja wygląda obecnie, a co może zmienić się w najbliższym czasie.
Jakie programy mieszkaniowe szykuje polski rząd w 2023 roku? Przyjrzyjmy się bliżej planom z tym związanym. Sprawdźmy, jakie są warunki udziału oraz możliwości takich akcji jak Pierwsze mieszkanie czy Mieszkanie bez wkładu własnego. Czy tegoroczne programy mają realną szansę rozkręcić nasz rynek nieruchomości? Zobaczymy. Pewne jest, że pomogą wielu osobom w zakupie ich pierwszego lokalu.