Granica działki a nasadzenia

Z sąsiadami najlepiej żyć w zgodzie, czasem jednak zdarzają się sytuacje, które prowadzą do sporów. Jednym z przykładów może być kwestia drzew i krzewów, które, chociaż posadzone na naszej działce, naruszają przestrzeń sąsiada zza płotu. W jakiej odległości od granicy działki należy robić nasadzenia, aby nie powodowały one konfliktów?

Dom na odludziu – to cię może negatywnie zaskoczyć

Życie na odludziu często jest przedstawiane jako ucieczka od zgiełku miasta, oferująca spokój, bliskość natury i samowystarczalność. W obliczu rosnącego zainteresowania życiem ekologicznym i dążeniem do prostoty, wiele osób rozważa przeprowadzkę na obszary oddalone od miejskiego zgiełku. To romantyczne wyobrażenie życia w harmonii z naturą przyciąga coraz więcej osób szukających ukojenia i odmiany. Sprzyja temu popularyzowanie się zdalnego trybu pracy. Jednak za tym idyllicznym obrazem kryją się również konkretne wyzwania, które mogą negatywnie zaskoczyć nowych mieszkańców. W tym artykule opiszemy główne niedogodności, jakie wiążą się z osiedleniem się z dala od ludzkich skupisk. Zapoznaj się z nimi zanim zaczniesz przeglądać domy na sprzedaż poza miastem!

Sytuacja na rynku domów i działek w II kwartale 2023

Popandemiczne lata 2021 i 2022 można uznać za okres rekordowej koniunktury na rynku domów oraz działek. Zapewne to lockdowny sprawiły, że tak dużo osób zaczęło marzyć o nieruchomości mieszkaniowej na własnym kawałku gruntu. Spowodowało to bardzo szybkie wzrosty cen. Jednak kwartalny raport portalu Nieruchomosci-online.pl pokazuje, że tendencja ta wyhamowała. O ile ceny domów nadal zazwyczaj rosną, chociaż wolniej niż wcześniej, to stawki za metr kwadratowy działki budowlanej w niektórych z przeanalizowanych lokalizacji zanotowały zauważalne spadki.

Arkusz papieru z planami budynku, na mim stoi model domu w budowie, obok ustawione małe figurki budowlańców

Planujesz budowę domu? Nie popełnij tych błędów

Budowa domu to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie i lista błędów, które można popełnić w trakcie, jest naprawdę ogromna – obejmuje zarówno aspekty administracyjne, prawne, jak też konstrukcyjne i finansowe. Jednak wiele osób decyduje się na taki sposób dojścia do własnej nieruchomości mieszkalnej, ponieważ pozwala to znacznie zredukować koszty. W poniższym artykule zebraliśmy typowe błędy popełniane przez osoby budujące dom. Mam nadzieję, że uchroni cię to przed niekorzystnymi decyzjami!

home staging kuchnia

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Jeżeli zamierzasz sprzedać mieszkanie, pamiętaj, że nawet najładniejszy, najbardziej funkcjonalny i położony w najbardziej atrakcyjnej okolicy lokal trzeba przed sprzedażą przygotować. Oczywiście – możesz tego nie zrobić, ale odbije się to na czasie poszukiwania klienta oraz finalnej cenie, jaką uda ci się uzyskać. Realnie więc tracisz na takim zaniedbaniu. Aby ci pomóc, stworzyliśmy krótki poradnik przygotowywania mieszkania do sprzedaży.

mieszkanie pod wynajem

Jak zaprojektować i urządzić nieruchomość pod wynajem

Wynajem może być dobrym źródłem dochodu – dodatkowego lub, przy dużej liczbie nieruchomości, nawet podstawowego. Jednak wśród bajki należy włożyć stwierdzenie, że jest to dochód pasywny. Wynajmowanie lokali mieszkalnych wymaga ich przygotowania oraz obsługi. Pierwszym etapem jest odpowiednie zaprojektowanie i urządzenie nieruchomości przeznaczonej pod wynajem. Od tego, czy zostanie to wykonane prawidłowo, zależy sporo, bo i dochodowość przedsięwzięcia, i ilość czasu, którą będziemy musieli poświęcać na jego obsługę.

doradca kredytowy udziela kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt?

Kupno mieszkania w dzisiejszych czasach to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Własne lokum daje poczucie bezpieczeństwa i zdecydowanie pomaga w życiu. Wsparciem w osiągnięciu tego celu może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak także i tu banki stawiają przed nami konkretne wymagania, które należy spełnić, aby móc otrzymać pieniądze. Jakie to warunki? Sprawdźmy.

budowa domu szkieletowego

Jak znaleźć tanią działkę pod budowę domu

Mimo że ceny działek budowlanych wystrzeliły w górę, wielu Polaków nadal marzy o własnym domu pod miastem lub na wsi. Dom zamiast mieszkania wybierają też ci, których zdolności kredytowe pozwalają na zakup niewielkiego lokum w mieście. Budowa własnej nieruchomości może być w tym przypadku idealnym rozwiązaniem problemów metrażowych. Inwestycja tego typu może być spełnieniem marzeń o własnym domu, jednak droga do tego nie jest prosta. Własna inwestycja wymaga nakładów zarówno na działkę, na której stanie nieruchomość, jak i na prace budowlane. Jak sprawić, by w czasach ciągłych podwyżek zarówno materiałów budowlanych, jak i gruntów, działka nie kosztowała fortuny?

oszczędności na dom lub mieszkanie

Programy Mieszkaniowe 2023 – czy ożywią polski rynek nieruchomości?

Jakie programy mieszkaniowe szykuje polski rząd w 2023 roku? Przyjrzyjmy się bliżej planom z tym związanym. Sprawdźmy, jakie są warunki udziału oraz możliwości takich akcji jak Pierwsze mieszkanie czy Mieszkanie bez wkładu własnego. Czy tegoroczne programy mają realną szansę rozkręcić nasz rynek nieruchomości? Zobaczymy. Pewne jest, że pomogą wielu osobom w zakupie ich pierwszego lokalu.

inteligentny dom

Czym jest dom inteligenty (smart home)

W zaciszu sypialni, leżąc w łóżku, przy pomocy smartfona i kilku kliknięć w specjalnej aplikacji możemy wyregulować temperaturę w pomieszczeniu, dostosować oświetlenie oraz włączyć lub wyłączyć dowolne urządzenie. Pod naszą nieobecność, ta sama aplikacja poinformuje nas o niepokojących ruchach w naszym mieszkaniu, otwartym oknie czy obecności dymu lub gazu. Nie, to nie jest futurystyczna wizja. To dostępne już obecnie rozwiązania oferowane przez inteligentny dom.