All Posts

Rynek mieszkaniowy – działania rządu mogą zaszkodzić

Zgodnie z zapowiedziami – w lipcu weszły w życie przepisy pozwalające bankom udzielać kredyty hipoteczne z rządową dopłatą (program “Bezpieczny Kredyt 2%”). Coraz więcej banków włącza taką pożyczkę do swojej oferty, a, według statystyk, zainteresowanie nimi jest ogromne. Co prawda liczone jest ono liczbą wniosków, a nie udzielonych kredytów, jednak widać ogromne ożywienie na rynku hipotek po trwającej ponad rok stagnacji. Czy to jednak oznacza, że rząd osiągnął swój cel i pomógł Polakom marzącym o swoim własnym mieszkaniu? Niekoniecznie. Pojawia się coraz więcej głosów krytycznych wobec takich działań.

Sytuacja na rynku domów i działek w II kwartale 2023

Popandemiczne lata 2021 i 2022 można uznać za okres rekordowej koniunktury na rynku domów oraz działek. Zapewne to lockdowny sprawiły, że tak dużo osób zaczęło marzyć o nieruchomości mieszkaniowej na własnym kawałku gruntu. Spowodowało to bardzo szybkie wzrosty cen. Jednak kwartalny raport portalu Nieruchomosci-online.pl pokazuje, że tendencja ta wyhamowała. O ile ceny domów nadal zazwyczaj rosną, chociaż wolniej niż wcześniej, to stawki za metr kwadratowy działki budowlanej w niektórych z przeanalizowanych lokalizacji zanotowały zauważalne spadki.

Jak zwiększyć wartość swojej nieruchomości przed sprzedażą?

Sprzedaż nieruchomości to duże wyzwanie. Wielu właścicieli zastanawia się, jak zwiększyć wartość swojego domu, mieszkania czy działki, aby uzyskać jak najwyższą cenę. Czy istnieją proste sposoby na podniesienie atrakcyjności nieruchomości dla potencjalnych kupujących? Odpowiedź brzmi: tak! W tym artykule podpowiemy, jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, aby maksymalizować jej wartość i przyciągnąć większą liczbę zainteresowanych.

Połowa 2023 – czy warto czekać z zakupem mieszkania?

Rynek nieruchomości jest dynamiczny i nieustannie podlega zmianom – okresy stabilizacji są bardzo rzadkie oraz trwają krótko. Decyzja o zakupie mieszkania zależy od wielu czynników, takich jak sytuacja na rynku, stopy procentowe, dostępność kredytów hipotecznych, a także indywidualna sytuacja finansowa kupującego oraz potrzeby. W tym artykule przyjrzymy się czynnikom zewnętrznym, czyli sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytowym, w kontekście odpowiedzi na pytanie, czy warto obecnie czekać z zakupem własnego M?

Arkusz papieru z planami budynku, na mim stoi model domu w budowie, obok ustawione małe figurki budowlańców

Planujesz budowę domu? Nie popełnij tych błędów

Budowa domu to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie i lista błędów, które można popełnić w trakcie, jest naprawdę ogromna – obejmuje zarówno aspekty administracyjne, prawne, jak też konstrukcyjne i finansowe. Jednak wiele osób decyduje się na taki sposób dojścia do własnej nieruchomości mieszkalnej, ponieważ pozwala to znacznie zredukować koszty. W poniższym artykule zebraliśmy typowe błędy popełniane przez osoby budujące dom. Mam nadzieję, że uchroni cię to przed niekorzystnymi decyzjami!

home staging kuchnia

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Jeżeli zamierzasz sprzedać mieszkanie, pamiętaj, że nawet najładniejszy, najbardziej funkcjonalny i położony w najbardziej atrakcyjnej okolicy lokal trzeba przed sprzedażą przygotować. Oczywiście – możesz tego nie zrobić, ale odbije się to na czasie poszukiwania klienta oraz finalnej cenie, jaką uda ci się uzyskać. Realnie więc tracisz na takim zaniedbaniu. Aby ci pomóc, stworzyliśmy krótki poradnik przygotowywania mieszkania do sprzedaży.

mieszkanie pod wynajem

Jak zaprojektować i urządzić nieruchomość pod wynajem

Wynajem może być dobrym źródłem dochodu – dodatkowego lub, przy dużej liczbie nieruchomości, nawet podstawowego. Jednak wśród bajki należy włożyć stwierdzenie, że jest to dochód pasywny. Wynajmowanie lokali mieszkalnych wymaga ich przygotowania oraz obsługi. Pierwszym etapem jest odpowiednie zaprojektowanie i urządzenie nieruchomości przeznaczonej pod wynajem. Od tego, czy zostanie to wykonane prawidłowo, zależy sporo, bo i dochodowość przedsięwzięcia, i ilość czasu, którą będziemy musieli poświęcać na jego obsługę.

doradca kredytowy udziela kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt?

Kupno mieszkania w dzisiejszych czasach to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Własne lokum daje poczucie bezpieczeństwa i zdecydowanie pomaga w życiu. Wsparciem w osiągnięciu tego celu może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak także i tu banki stawiają przed nami konkretne wymagania, które należy spełnić, aby móc otrzymać pieniądze. Jakie to warunki? Sprawdźmy.