All Posts

Granica działki a nasadzenia

Z sąsiadami najlepiej żyć w zgodzie, czasem jednak zdarzają się sytuacje, które prowadzą do sporów. Jednym z przykładów może być kwestia drzew i krzewów, które, chociaż posadzone na naszej działce, naruszają przestrzeń sąsiada zza płotu. W jakiej odległości od granicy działki należy robić nasadzenia, aby nie powodowały one konfliktów?

W styczniu znowu rekord w kredytach. Opóźniony efekt BK2%?

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w styczniu łączna kwota w ujęciu miesięcznym, na którą banki udzieliły kredytów hipotecznych, była najwyższa w historii. Odpowiada za to oczywiście Bezpieczny kredyt 2 proc. Pomimo tego, że wnioski można było składać tylko do końca grudnia, to czas procesowania hipotek to zazwyczaj jeden – dwa miesiące. Stąd styczniowy rekord.

Mieszkania w “wielkiej płycie” nadal są bardzo chodliwym towarem

Mimo że budownictwo z czasów PRL-u, znane jako “wielka płyta”, wydaje się reliktem przeszłości, to jednak nadal przyciąga uwagę na polskim rynku nieruchomości. Szczególnie w stolicy – aż 21% mieszkań na sprzedaż w Warszawie pochodzi z tej epoki, a więc te betonowe konstrukcje nadal są w grze. Choć stanowią znaczącą część zasobów mieszkaniowych, na rynku wtórnym trudno jest znaleźć oferty sprzedaży tych lokali — są one rzadkością, ponieważ stanowią jedynie 7% ogłoszeń.

Dom na odludziu – to cię może negatywnie zaskoczyć

Życie na odludziu często jest przedstawiane jako ucieczka od zgiełku miasta, oferująca spokój, bliskość natury i samowystarczalność. W obliczu rosnącego zainteresowania życiem ekologicznym i dążeniem do prostoty, wiele osób rozważa przeprowadzkę na obszary oddalone od miejskiego zgiełku. To romantyczne wyobrażenie życia w harmonii z naturą przyciąga coraz więcej osób szukających ukojenia i odmiany. Sprzyja temu popularyzowanie się zdalnego trybu pracy. Jednak za tym idyllicznym obrazem kryją się również konkretne wyzwania, które mogą negatywnie zaskoczyć nowych mieszkańców. W tym artykule opiszemy główne niedogodności, jakie wiążą się z osiedleniem się z dala od ludzkich skupisk. Zapoznaj się z nimi zanim zaczniesz przeglądać domy na sprzedaż poza miastem!

Wycena deweloperów na warszawskiej giełdzie spada – czy to zły sygnał?

Giełda papierów wartościowych jest jednym ze wskaźników kondycji gospodarki. Przyglądając się wycenie obecnych na niej spółek, można dowiedzieć się o nastrojach w różnych branżach. Obecnie coś ciekawego dzieje się z indeksem WIG-Nieruchomości – spada. I to mimo, że reszta polskiej giełdy radzi sobie świetnie, bo można mówić nawet o powyborczej euforii. Co jest przyczyną słabej wyceny deweloperów? Czy to efekt bieżącej sytuacji, czy może raczej obaw przed najbliższą przyszłością?

Dlaczego młodzi Polacy mieszkają z rodzicami?

“Gniazdownictwo” to termin, który w ostatnich latach przestał być określeniem niszowym i jego znaczenie rozumie coraz więcej osób. Pierwotnie kojarzony był głównie z Włochami i tamtejszymi bamboccione, czyli dorosłymi osobami, które mimo finansowej samodzielności – nadal mieszkają z rodzicami. Tam często tłumaczone to było kulturową specyfiką. Jednak w ostatnich latach sporo się zmieniło i, jak pokazują kolejne statystyki, Polska ma coraz większą grupę własnych bambocionne, czyli właśnie gniazdowników. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego młodzi, samodzielni finansowo Polacy nadal mieszkają z rodzicami.

Rynek mieszkaniowy – działania rządu mogą zaszkodzić

Zgodnie z zapowiedziami – w lipcu weszły w życie przepisy pozwalające bankom udzielać kredyty hipoteczne z rządową dopłatą (program “Bezpieczny Kredyt 2%”). Coraz więcej banków włącza taką pożyczkę do swojej oferty, a, według statystyk, zainteresowanie nimi jest ogromne. Co prawda liczone jest ono liczbą wniosków, a nie udzielonych kredytów, jednak widać ogromne ożywienie na rynku hipotek po trwającej ponad rok stagnacji. Czy to jednak oznacza, że rząd osiągnął swój cel i pomógł Polakom marzącym o swoim własnym mieszkaniu? Niekoniecznie. Pojawia się coraz więcej głosów krytycznych wobec takich działań.