Wynajem może być dobrym źródłem dochodu – dodatkowego lub, przy dużej liczbie nieruchomości, nawet podstawowego. Jednak wśród bajki należy włożyć stwierdzenie, że jest to dochód pasywny. Wynajmowanie lokali mieszkalnych wymaga ich przygotowania oraz obsługi. Pierwszym etapem jest odpowiednie zaprojektowanie i urządzenie nieruchomości przeznaczonej pod wynajem. Od tego, czy zostanie to wykonane prawidłowo, zależy sporo, bo i dochodowość przedsięwzięcia, i ilość czasu, którą będziemy musieli poświęcać na jego obsługę.

Zacznijmy od najwcześniejszego etapu przygotowywania się do zarabiania na wynajmie. Jeśli dopiero zamierzasz zainwestować, to poświęć czas i uwagę na wybór odpowiedniej lokalizacji. To ona w dużej mierze będzie decydowała o rentowności wynajmu. wróć uwagę na dostępność komunikacyjną, bliskość centrów handlowych, szkół, placówek medycznych i innych ważnych miejsc. Oczywiście szczegółowe kryteria są różne, zależnie od tego, na jaką grupę najemców się nastawiasz. Jednak nie da rady oszukać podstawowych praw rządzących rynkiem – mieszkania położone w centrum, w dobrze skomunikowanych miejscach i w bezpiecznych dzielnicach wynajmują się bez żadnego problemu.

Jeśli masz wpływ na to, jak będzie zaaranżowana zabudowa wnętrza, to zadbaj o optymalny układ funkcjonalny pomieszczeń. Planuj przestrzeń w taki sposób, aby najemcy mieli komfortowe i funkcjonalne miejsca do życia, takie jak kuchnia, łazienka, sypialnie, salon i miejsca do pracy lub nauki. Do tego uwzględniaj potrzeby typów najemców, którzy mogą być zainteresowani tą lokalizacją oraz metrażem. Inaczej zaaranżujesz luksusowy lokal mieszkalny (duże otwarte przestrzenie, często wystarczy sypialnia i reszta lokalu jako wielka część dzienna), inaczej pod rodziny z dziećmi (sypialnie plus living room), a inaczej pod studentów (w wielu przypadkach same sypialnie, bez części dziennej).

Gdy masz już plan, znajdź ekipę, która wykona prace wykończeniowe. Istotne są wybór dobrych materiałów oraz staranne wykonanie prac wykończeniowych. Wybierz wysokiej jakości materiały wykończeniowe, takie jak farby, podłogi, glazury, meble i armaturę łazienkową, aby zapewnić wygodę i trwałość. Wbrew pozorom nastawienia się na wybieranie według kryterium najniższej ceny wcale nie jest oszczędnością, ponieważ mieszkanie szybko będzie wymagało poprawek i remontów. Najlepszą strategią, jeśli masz na to czas, jest wyszukiwanie dobrych materiałów wykończeniowych na wyprzedażach. Istotna jest też dobra jakość instalacji – zainstaluj sprawne i trwałe instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, wentylacyjne i klimatyzacyjne, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort mieszkańcom oraz zwiększyć szansę na bezawaryjną oraz bezobsługową eksploatację.

Kolejnym etapem będzie wybranie właściwe mebli i sprzętów. Tutaj również działa zasada, że “skąpy płaci dwa razy”. Wybierz funkcjonalne i nowoczesne meble, takie jak łóżka, szafy, sofy, stoły, krzesła i biurka, a także odpowiedni sprzęt AGD, takie jak lodówka, kuchenka, zmywarka, pralka i telewizor. Nie kieruj się najniższą ceną, bo takie wyposażenie najprawdopodobniej będzie się szybko psuło. Druga sprawa, że tandetne lub wyeksploatowane rzeczy będą robiły złe wrażenie na osobach oglądających lokal, przez co możesz mieć problem ze znalezieniem najemcy.

Projektując mieszkanie pod najem długoterminowy, zadbaj o przemyślany system przechowywania – zaplanuj przestrzeń do przechowywania ubrań, butów, książek i innych rzeczy, aby umożliwić najemcom utrzymanie porządku i czystości w mieszkaniu. Niestety, ale jest to częsty błąd landlordów, że nie myślą o aranżacji lokalu mieszkalnego w praktycznych kategoriach, przez co później komfort jego użytkowania jest niski. Dotyczy to też dostępu do piwnicy lub komórki lokatorskiej – nie rób sobie z niej dodatkowego składzika na graty, ale udostępnij ją najemcom. Bez dostępu do takiej przestrzeni zaczną przechowywać wszystkie rzeczy w mieszkaniu, przez co szybciej je zniszczą.

Napisz komentarz