Sprzedaż nieruchomości to duże wyzwanie. Wielu właścicieli zastanawia się, jak zwiększyć wartość swojego domu, mieszkania czy działki, aby uzyskać jak najwyższą cenę. Czy istnieją proste sposoby na podniesienie atrakcyjności nieruchomości dla potencjalnych kupujących? Odpowiedź brzmi: tak! W tym artykule podpowiemy, jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, aby maksymalizować jej wartość i przyciągnąć większą liczbę zainteresowanych.
Poniżej znajdziesz komplet porad – niektóre z nich stosują się do wszystkich typów nieruchomości, inne tylko do niektórych.
Poprawa estetyki nieruchomości
Nawet nieruchomość z ogromnymi atutami może nie wzbudzać zainteresowania, jeśli nie prezentuje się dobrze. Z tego względu zadbanie o estetykę to absolutna podstawa. W przypadku mieszkań i domów nie musi to być od razu wielki remont. Często wystarczy wyniesienie starych mebli, wymiana listwe przypodłogowych, włączników światła i kontaktów, malowanie i tego typu niewielkie modyfikacje, możliwe do samodzielnego wykonania. W przypadku działki estetyka działa mniej, ale również może być istotna. Tutaj należy zadbać o uprzątnięcie parceli, skoszenie trawy oraz wykarczowanie krzaków i ewentualnie drzew.
W nieruchomościach mieszkaniowych dobrym rozwiązaniem jest zrobienie home stagingu. Czym on jest oraz jak go przeprowadzać – te informacje znajdziesz bez problemu w internecie. W skrócie jest to zastosowanie niskokosztowych metod w celu poprawienia wyglądu mieszkania lub domu. Może to być np. wstawienie kwiatów, zawieszenie obrazów, rozłożenie poduszek czy zadbanie o ładne zapachy podczas wizyty klienta.
Modernizacje i remonty
Jeśli chcesz zrobić coś więcej niż powierzchowne upiększenie nieruchomości, pomyśl o remoncie. Oczywiście ma tu znaczenie jej stan. W przypadku mieszkań i domów, które dawno nie przechodziły remontu, sprzedaż ich bez jakiejkolwiek modyfikacji będzie wiązała się ze stratą. Najłatwiej sprzedają się lokale mieszkalne gotowe do zamieszkania, a więc wyremontowane. To nie tylko optymalne tempo sprzedaży, ale też zdecydowanie wyższa cena transakcyjna. Nieruchomości zaniedbane można sprzedać, jednak trzeba na tyle zejść z ceną, aby kupującemu rekompensowało to czas i środki, jakie będzie musiał jeszcze zainwestować, zanim się przeprowadzi.
Remont to nie tylko renowacja. Może też prowadzić do zmodernizowania lokalu. Warto zastanowić się, czy są jakieś elementy wystroju lub wyposażenia, które mogłyby zdecydowanie zwiększyć atrakcyjność nieruchomości. Przykładem takiego rozwiązania jest klimatyzacja – coraz częściej poszukiwana przez kupujących mieszkania i domy, a przy tym jej założenie nie jest dużą inwestycją.
Zadbanie o energooszczędność
Koszty eksploatacji nieruchomości z roku na rok zyskują na znaczeniu przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Wynika to z tego, że energia jest coraz droższa. Dlatego nieruchomość mieszkaniowa powinna być tania w ogrzewaniu oraz nie powinna generować dużych rachunków za prąd. Jak możesz na to wpłynąć? Skala działań jest różna, bo zaczyna się od rzeczy tak małych jak wymiana żarówkę na energooszczędne, a kończy na ociepleniu ścian i wymianie okien na nowe, szczelne.
Zwiększenie funkcjonalności
Postępująca drożyzna na rynku mieszkaniowym sprawia, że kupujący są coraz bardziej praktyczni. Przekłada się to na to, iż na coraz mniejszych metrażach urządzane są coraz bardziej funkcjonale mieszkania. Na pewno łatwiej ci będzie znaleźć nabywcę na 60-metrowe mieszkania z 2 sypialniami i salonem, niż jeśli w takim lokalu będą tylko dwa pokoje.
Dokumentacja i przeglądy
Zadbaj o aktualność wszystkich papierów związanych z nieruchomością. Uporządkowany status ułatwia przeprowadzenie transakcji i pozwala skrócić proces negocjacji, dzięki czemu finalna cena jest wyższa.
Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje tematu. Pozwoli ci jednak wykonać kilka czynnośći, które w wielu przypadkach nie wymagają dużych nakładów czasu i pieniędzy, a przynoszą ciekawe efekty. Ogólna zasada jest taka, że przy sprzedaży nieruchomości musisz pamiętać o znaczeniu pierwszego efektu.