Jeżeli zamierzasz sprzedać mieszkanie, pamiętaj, że nawet najładniejszy, najbardziej funkcjonalny i położony w najbardziej atrakcyjnej okolicy lokal trzeba przed sprzedażą przygotować. Oczywiście – możesz tego nie zrobić, ale odbije się to na czasie poszukiwania klienta oraz finalnej cenie, jaką uda ci się uzyskać. Realnie więc tracisz na takim zaniedbaniu. Aby ci pomóc, stworzyliśmy krótki poradnik przygotowywania mieszkania do sprzedaży.

Zacznij od zdjęcia wszelkich zbędne ozdób i dekoracji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sprzedajesz mieszkanie zaaranżowane i stan wyposażenia jest rzeczywiście dobry oraz zachęcający do zakupu. W innych scenariuszach ozdoby będą raczej działały na twoją niekorzyść. W home stagingu takie działanie ma nawet swoją fachową nazwę – to depersonalizacja i chodzi w niej o to, aby lokal robił na oglądającym neutralne wrażenie. Dzięki temu wyobraźnia oglądającego będzie bardziej skłonna do stworzenia wizji lokalu jako własnego. Wszelkiego rodzaju unikatowe, osobiste wstawki bardzo zaburzają ten proces.

Kontynuując nadawanie mieszkaniu neutralnego charakteru – porządkuj je i dokładnie wyczyść. Brud i nieświeży zapach to jedni z większych wrogów skutecznej sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych. Z tego względu odpowiednio dużo czasu i wysiłku poświęć kuchni oraz łazience i ubikacji. Te miejsca koniecznie muszą być wysprzątane tak, aby ładnie pachniały i robiły kompletnie neutralne wrażenie.

Jeżeli planujesz remont i rearanżację mieszkania przed sprzedażą, to tutaj kieruj się tymi samymi zasadami. Wybierz więc neutralne kolory ścian i mebli, aby przyciągnąć większą liczbę potencjalnych kupujących. Charakterystyczne, wyraziste rozwiązania stylistyczne mogą wydawać ci się pociągające, jednak praktyka pokazuje, że łatwiej sprzedać mieszkanie urządzone neutralnie – po prostu grono potencjalnych klientów jest wtedy duży większe.

Ważnym elementem przygotowywania mieszkania do sprzedaży jest naprawienie wszelkich usterek, takich jak wycieki wody, problemy z instalacjami elektrycznymi, nieszczelne drzwi czy okna. Bardzo często są to rzeczy, które naprawisz niemal bezkosztowo, np. kupując uszczelkę do wylewki za kilkanaście złotych lub regulując ustawienie okien. Wymaga to niewiele wysiłku, a jednocześnie niezrobienie tego potrafi odegrać bardzo negatywną rolę w procesie poszukiwania klienta i negocjowania ceny. Takie drobne usterki wywołują (często błędne) wrażenie, że lokal jest zaniedbany.

Przygotowywanie mieszkanie do ekspozycji podczas poszukiwań klienta często wymaga także zainstalowania dodatkowego oświetlenia. Musi ono być dobrane i ustawione tak, aby uwydatniało atuty mieszkania. Niedoświetlone pomieszczenia zawsze robią złe wrażenie, a to sprawi, że potencjalny klient nie rozpocznie z tobą rozmów, w trakcie których mógłbyś przekonywać go do sfinalizowania transakcji.

Niezwykle ważnym elementem przygotowywania mieszkania do sprzedaży jest stworzenie ogłoszenia, które będzie przyciągało uwagę. Jego niezbędnym elementem są dobrej jakości zdjęcia. Jeżeli więc nie dysponujesz odpowiednim sprzętem i umiejętnościami, skontaktuj się z fotografem – może to być fachowiec specjalizujący się w robieniu zdjęć do prezentacji online i ogłoszeń.

Z bardziej formalnych rzeczy – przygotuj dokumentację związana z mieszkaniem, w tym plany mieszkania, listę wyposażenia, dokumenty własności, aby pokazać potencjalnym kupującym. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę: po pierwsze robi to złe wrażenie, po drugie może się okazać, że któregoś dokumentu ci brakuje i w takiej sytuacji będziesz musiał sobie radzić z tym problemem na ostatnią chwilę.

Na koniec: przygotuj się na odpowiadanie na maile i telefony oraz przyjęcie wizyt kupujących. Postaraj się zapewnić, że mieszkanie będzie prezentowało się schludnie i czysto przed każdą wizytą. Musisz się też nastawić na to, aby być dyspozycyjnym w jak największym stopniu, ponieważ oglądanie mieszkań często odbywa się w godzinach po pracy, np. wieczorem.

Napisz komentarz