Według analiz Otodom.pl, maj okazał się być bardzo dobrym miesiącem dla firm deweloperskich. Po raz pierwszy od miesięcy odnotowano bowiem wyraźny wzrost sprzedaży nowych mieszkań, podczas gdy rynek wtórny kontynuuje trend spowolnienia. Można więc śmiało stwierdzić, że decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych po raz pierwszy od ponad półtora roku, przyniosła oczekiwane rezultaty.

Wysoki wzrost sprzedaży nowych mieszkań

Choć już w połowie maja wskazywano na ponad przeciętny poziom rezerwacji mieszkań, zbliżony do wyników z dobrego 2023 roku, to eksperci podchodzili do tych wiadomości z umiarkowanym entuzjazmem. Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka ds. badań rynku Otodom wyjaśnia dlaczego. Zdarza się bowiem, że kupujący czasami wycofują się z rezerwacji tuż przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Druga połowa maja potwierdziła jednak optymistyczne prognozy. Deweloperzy działający na siedmiu największych polskich rynkach mieszkaniowych sprzedali ponad 3700 mieszkań, co oznacza wzrost o 30% w porównaniu do kwietnia. To dużo lepszy wynik niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy sprzedaż nie przekroczyła liczby 2700. Co więcej, zaskoczyła także wartość sprzedanych w maju mieszkań, ponieważ pierwszy raz od października 2023 roku przekroczyła 3 mld zł. Skąd tak dobry wynik? Katarzyna Kuniewicz wyjaśniła, że na tak dobry wynik w maju wpłynęły 2 czynniki. Po pierwsze przyspieszenie decyzji o sfinalizowaniu zakupu przez pewną grupę kupujących, wywołane decyzją RPP o obniżce stóp. Po drugie wycofanie się większej niż w poprzednich miesiącach — grupy nabywców z zakupów, które odnotowano jako sprzedaż kwietniową.

Ożywienie także po stronie podaży

W maju deweloperzy rozpoczęli sprzedaż ponad 5200 mieszkań w nowych inwestycjach. Najwięcej projektów pojawiło się w Warszawie (1300 mieszkań), Trójmieście (1100) i Krakowie (1100). Jak twierdzą eksperci z Otodom, skala nowych inwestycji na rynku nie jest zaskakująca w przypadku dwóch pierwszych rynków, gdzie czas sprzedaży ofert nie przekracza 5 kwartałów (na zrównoważonym rynku wynosi około 4-5 kwartałów). Natomiast w Krakowie, gdzie ten wskaźnik przekracza 7 kwartałów, sytuacja zaczyna budzić pewne obawy. Intensywne wprowadzanie nowych inwestycji przez deweloperów w ostatnich miesiącach doprowadziło do rekordowego poziomu dostępnej oferty. Na koniec maja w Krakowie znajdowało się aż 10500 mieszkań dostępnych w ofertach deweloperskich. Łączna liczba dostępnych nowych mieszkań na siedmiu największych rynkach sięgnęła 62100, co stanowi wzrost na poziomie 37% w porównaniu do maja 2024 roku.

Co na rynku wtórnym?

W przeciwieństwie do rynku pierwotnego rynek wtórny kontynuuje trend spowolnienia. W maju opublikowano blisko 47000 ofert sprzedaży mieszkań z drugiej ręki, czyli o 6% mniej niż w kwietniu. Spadek liczby nowych ogłoszeń w maju może mieć związek z wydłużonym czasem, przez jaki oferty pozostają aktywne na portalach ogłoszeniowych. Mniej transakcji oznacza mniejszą rotację, co zmniejsza potrzebę wystawiania nowych ofert.

Napisz komentarz