All Posts

Wynajem mieszkań w Polsce to podatkowe Eldorado

Umowę najmu mieszkania w Polsce można zawrzeć nawet ustnie. Dlatego tak prężnie rozwija się szara strefa, do której należą osoby, które powinny opodatkować przychody z najmu, ale tego nie robią. Sporo potencjalnych pieniędzy ucieka więc z państwowego budżetu. W interesie posłów nie jest jednak, aby to zmienić, bo wielu z nich również inwestuje w nieruchomości i zmiany podatkowe byłyby dla nich niekorzystne.

Na rynku jest nadpodaż drogich mieszkań

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost liczby drogich mieszkań na polskim rynku nieruchomości, ale popyt na nie maleje. Z danych GUS-u wynika, że owszem, rośnie liczba wydanych pozwoleń na budowę, ale jednocześnie coraz mniej mieszkań oddaje się do użytku. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to spadek zainteresowania kupnem mieszkań, szczególnie w obliczu wysokich cen i wysokich stóp procentowych, które ograniczają dostępność kredytów. Wydaje się, że rynek stanął na progu zmiany i być może ceny nieruchomości niebawem się ustabilizują.

Wynajmij teraz, kupisz za rok – nowy pomysł deweloperów na gorszą koniunkturę

Na rynku pierwotnym pojawiły się w ostatnich tygodniach od dawna niewidziane promocje, np. komórka lokatorska czy miejsce parkingowe w cenie mieszkania. Sytuacja nie jest taka, jakiej życzyliby sobie deweloperzy. Branża wywiera presję, aby doszło do wprowadzania na rynek nowego programu dopłat do kredytów hipotecznych. Wskazują, że aktualny wzrost podaży wynika z Bezpiecznego kredytu 2%. Jeden z deweloperów zaproponował nawet nietypową ofertę na przeczekanie.

Rząd chce zwiększyć podaż gruntów budowlanych odblokowując grunty rolne

Brak odpowiednich parceli budowlanych na sprzedaż to jedna z największych bolączek polskiego budownictwa mieszkaniowego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii dostrzega ten problem i chce zwiększyć podaż tego typu terenów. Nowym pomysłem jest wyjęcie gruntów rolnych zlokalizowanych w miastach spod ograniczeń wynikających z ich typu. Rozwiązanie to popierają deweloperzy, którym coraz trudniej projektować nowe osiedla, bo tam, gdzie ich potrzeba zwyczajnie brakuje miejsca.

Nowy podatek mógłby zwiększyć podaż gruntów pod budowę?

Jak podaje portal bankier.pl, z przeprowadzonej ostatnio przez NBP ankiety wynika, że kurczą się zasoby działek budowlanych na sprzedaż, przez co deweloperzy mają coraz większe trudności z kupnem gruntów pod inwestycje. Czy w związku z tą sytuacją powróci temat wyższego podatku od niezabudowanych gruntów budowlanych? Czy podatek ten spowoduje większy ruch na rynku nieruchomości?

Granica działki a nasadzenia

Z sąsiadami najlepiej żyć w zgodzie, czasem jednak zdarzają się sytuacje, które prowadzą do sporów. Jednym z przykładów może być kwestia drzew i krzewów, które, chociaż posadzone na naszej działce, naruszają przestrzeń sąsiada zza płotu. W jakiej odległości od granicy działki należy robić nasadzenia, aby nie powodowały one konfliktów?

W styczniu znowu rekord w kredytach. Opóźniony efekt BK2%?

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w styczniu łączna kwota w ujęciu miesięcznym, na którą banki udzieliły kredytów hipotecznych, była najwyższa w historii. Odpowiada za to oczywiście Bezpieczny kredyt 2 proc. Pomimo tego, że wnioski można było składać tylko do końca grudnia, to czas procesowania hipotek to zazwyczaj jeden – dwa miesiące. Stąd styczniowy rekord.