All Posts

Rząd zmienia regulacje dotyczące warunków akustycznych budynków mieszkalnych

W nowych blokach i domach jednorodzinnych będzie ciszej. W sierpniu zeszłego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii podniosło wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej. Nowe normy muszą być wprowadzone już na etapie projektowania. Dotyczy to różnych rodzajów zabudowy mieszkalnej, by standardy były jednolite. To dobra wiadomość dla wielu mieszkańców bloków czy zabudowy szeregowej, głośni sąsiedzi i zbyt cienkie ściany to obecnie częsty problem i źródło konfliktów.

Mniej mieszkań na wynajem – czynsze będą rosnąć?

W ostatnich latach właściciele mieszkań na wynajem przeżywali prawdziwą huśtawkę nastrojów. Najpierw, w wyniku napływu dużej liczby uchodźców z Ukrainy, nie mieli żadnych problemów ze znalezieniem najemców – czynsze rosły, a baza wolnych lokali była coraz mniejsza. Później sytuacja uległa zmianie. Wielu Ukraińców wróciło do swojego kraju albo ruszyło na Zachód. Aktualnie dane pokazują, że ponownie zmalała baza mieszkań na wynajem. Czy można się spodziewać wzrostu czynszów?

Jak deweloperzy radzą sobie ze skargami przy odbiorze mieszkania?

Okazuje się, że deweloperzy są w stanie nie uznać większości skarg klientów. Nagminnie wykorzystuje się fakt, iż choć w teorii można odmówić odbioru lokalu, to w praktyce nie jest to możliwe. Dodatkowo odpowiednio szczegółowo stworzona instrukcja użytkowania lokalu skutecznie obarczy winą nowego właściciela. Przykładów deweloperskiej kreatywności na unikanie odpowiedzialności jest wiele.

Wynajem mieszkań w Polsce to podatkowe Eldorado

Umowę najmu mieszkania w Polsce można zawrzeć nawet ustnie. Dlatego tak prężnie rozwija się szara strefa, do której należą osoby, które powinny opodatkować przychody z najmu, ale tego nie robią. Sporo potencjalnych pieniędzy ucieka więc z państwowego budżetu. W interesie posłów nie jest jednak, aby to zmienić, bo wielu z nich również inwestuje w nieruchomości i zmiany podatkowe byłyby dla nich niekorzystne.

Na rynku jest nadpodaż drogich mieszkań

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost liczby drogich mieszkań na polskim rynku nieruchomości, ale popyt na nie maleje. Z danych GUS-u wynika, że owszem, rośnie liczba wydanych pozwoleń na budowę, ale jednocześnie coraz mniej mieszkań oddaje się do użytku. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to spadek zainteresowania kupnem mieszkań, szczególnie w obliczu wysokich cen i wysokich stóp procentowych, które ograniczają dostępność kredytów. Wydaje się, że rynek stanął na progu zmiany i być może ceny nieruchomości niebawem się ustabilizują.

Wynajmij teraz, kupisz za rok – nowy pomysł deweloperów na gorszą koniunkturę

Na rynku pierwotnym pojawiły się w ostatnich tygodniach od dawna niewidziane promocje, np. komórka lokatorska czy miejsce parkingowe w cenie mieszkania. Sytuacja nie jest taka, jakiej życzyliby sobie deweloperzy. Branża wywiera presję, aby doszło do wprowadzania na rynek nowego programu dopłat do kredytów hipotecznych. Wskazują, że aktualny wzrost podaży wynika z Bezpiecznego kredytu 2%. Jeden z deweloperów zaproponował nawet nietypową ofertę na przeczekanie.

Rząd chce zwiększyć podaż gruntów budowlanych odblokowując grunty rolne

Brak odpowiednich parceli budowlanych na sprzedaż to jedna z największych bolączek polskiego budownictwa mieszkaniowego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii dostrzega ten problem i chce zwiększyć podaż tego typu terenów. Nowym pomysłem jest wyjęcie gruntów rolnych zlokalizowanych w miastach spod ograniczeń wynikających z ich typu. Rozwiązanie to popierają deweloperzy, którym coraz trudniej projektować nowe osiedla, bo tam, gdzie ich potrzeba zwyczajnie brakuje miejsca.