Budowa domu to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie i lista błędów, które można popełnić w trakcie, jest naprawdę ogromna – obejmuje zarówno aspekty administracyjne, prawne, jak też konstrukcyjne i finansowe. Jednak wiele osób decyduje się na taki sposób dojścia do własnej nieruchomości mieszkalnej, ponieważ pozwala to znacznie zredukować koszty. W poniższym artykule zebraliśmy typowe błędy popełniane przez osoby budujące dom. Mam nadzieję, że uchroni cię to przed niekorzystnymi decyzjami!

Zacznijmy od początku – jednym z pierwszych błędów, jakie możesz popełnić, budując dom, jest nieprawidłowe planowanie. Jak już wspominaliśmy – jest to skomplikowane przedsięwzięcie, więc zaplanowanie go również nie będzie łatwe. Upewnij się, że dokładnie uwzględniłeś każdy krok budowy i że plany spełniają twoje wymagania. Miej też na uwadze, iż w trakcie realizowania inwestycji sporo może się zmienić, więc plan musi być elastyczny i pozwalać ci reagować.

Częstym błędem jest niewłaściwe umiejscowienie domu. Wybór niewłaściwego miejsca na budowę domu może skutkować poważnymi problemami, takimi jak zalewanie, erozja gleby, lub ekspozycja na zanieczyszczenia. W tym aspekcie istotne są również twoje preferencje oraz oczekiwania, ponieważ jeśli np. decydujesz się na dom ze względu na poszukiwanie ciszy, a kupisz działkę w pobliżu ruchliwej trasy, będziesz rozczarowany.

Powtarzający się błąd to zły wybór materiałów. Może to skutkować problemami konstrukcyjnymi, takimi jak nieszczelność dachu, wycieki wody, zepsute rury lub uszkodzone instalacje elektryczne. Wybieraj materiały wysokiej jakości, co nie znaczy, że najdroższe. Bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia może to być trudne. Dobrym sposobem jest polowanie na promocje w marketach.

Nawet jeśli wybierzesz odpowiednie materiały, twój dom może być felerny ze względu na niewłaściwe wybory konstrukcyjne. Mamy tu na myśli sprawy takie jak słabe fundamenty, niewłaściwe izolacje czy niewłaściwe ułożenie instalacji. To wszystko ujawni się, gdy zamieszkasz w domu i może się okazać, iż usunięcie takich mankamentów będzie bardzo kosztowne lub nawet niemożliwe.

Sprawą, na której często potykają się inwestorzy indywidualnie stawiający dom, jest nieprawidłowe zarządzanie budżetem. Najboleśniejszym tego efektem będzie niedokończony dom – konieczność przerwania budowy występuje szczególnie często, gdy zmieniają się koszty kredytu oraz materiałów i robocizny. Czyli mówimy tu o warunkach z ostatnich dwóch lat, kiedy to wielu inwestorów kompletnie przeszacowało swoje możliwości. Niestety, ale musisz próbować uwzględnić w swoim planie spory margines finansowy, tak aby być zabezpieczonym w razie, gdy rata kredytu wzrośnie lub wykonawstwo okaże się sporo droższe niż zakładałeś. Jeśli chcesz obliczyć swoją bezpieczną zdolność kredytową, zajrzyj tutaj – kalkulator kredytowy.

Zwróć też uwagę na wybór wykonawców. Nie wybieraj na zasadzie najniższej ceny, chociaż miej też świadomość, że wysoka cena nie gwarantuje solidnego wykonania. Najlepiej bazować na rekomendacjach, więc jeśli ktoś z twojej rodziny lub znajomych budował dom, tam właśnie szukaj informacji o dobrych ekipach budowlanych i wykończeniowych.

Istotne jest to, aby nawet przy najlepszej ekipie i zaufanym kierowniku budowy, samemu też kontrolować to, co się dzieje. Musisz bywać na budowie regularnie, na bieżąco śledzić postępy prac oraz pojawiające się problemy. Nikt tak nie dopilnuje twoich interesów jak ty sam. Dzięki temu możesz też zapobiec zaniedbywaniu przepisów budowlanych, które skutkuje poważnymi problemami i karami finansowymi. Upewnij się, że budujesz zgodnie z przepisami i wymaganiami lokalnymi i krajowymi, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jeden błąd, który mimo że zamyka artykuł, to wcale nie jest mniej znaczący. Chodzi o budowanie ze zbyt wielkim rozmachem. To zrozumiałe, ze masz swoje marzenia i chciałbyś je zrealizować, jednak zastanów się, czy nie przesadziłeś z wielkością domu lub poziomem jego wykończenia i wyposażenia. Jeśli źle to wszystko skalkulujesz, twoje marzenie może się szybko zamienić w koszmar niekończącej się budowy, pożerającej cały dochód i oszczędności.

Napisz komentarz